شمیم دل
همه چیز درباره عدم تعهد

امید بستن به شمال خطا است، نگاه به شرق و غرب بى‌ثمر است. باید به آسمان، به قلّه‌هاى رفیع معنویّت و ارزشهاى الهى چشم بدوزیم. بگذاریم این جنبش که به بهاى فداکاریها و تلاشهاى صادقانه‌ى انسانهاى بزرگ از جهان سوم و در نتیجه‌ى رنجهاى عظیم بشرى بنا شده مبیّن حقّ و عدالت، مشوق ایستادگى در مقابل ظلم و جنایت و برقرارکننده‌ى صلح و معنویّت باشد.
                 امام خامنه ای در زمان ریاست جمهوری، بیانات درهشتمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در سال ۱۳۶۵
 
1 . معرفی

همه ما می دانیم مارکسیسم که ادعای تقابل با کاپیتالیسم را داشت بعد از ظهور، کم کم در کشورهای اروپای شرقی رواج پیدا کرد. این موضوع باعث شد تا اختلاف بین اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا جدی تر شده تا آنجا که در جنگ جهانی دوم و همچنین بعد از آن در جنگ سرد این دو ابر قدرت در مقابل یکدیگر قرار گرفتند. البته وقتی بعد از این کشورهای دیگری نیز در راستای منافع خود برای رسیدن به اهدافشان در سایه این ابر قدرتها به جانبداری از هرکدام پرداختند دو جبهه وسیع تر به نام بلوک غرب یعنی کشورهای حامی لیبرالیسم و بلوک شرق یعنی کشورهای حامی سوسیالیسم شکل گرفت.

اما در این میان کشورهایی نیز بودند که اصول و اهدافشان با منافع هیچ کدام از این دو جبهه استعماری منطبق نمی شد، در نتیجه این گروه از کشورها تصمیم به تشکیل گروه جدیدی گرفتند تا بتوانند به وسیله آن موضع خود را در مورد این دو بلوک به طور وسیع تری اعلام کرده و اصول و اهداف خود را بین المللی کنند.براین اساس جنبش عدم تعهد (NAM) به عنوان بزرگ‌ترین ندای جمعی استقلال‌طلبی سیاسی، نظامی و اقتصادی کشورهای مستقل جهان در سال  1961میلادی و در دوران جنگ سرد پایه‌گذاری شد.

2 . دلایل بوجود آمدن جنبش عدم تعهد

ادامه مطلب .... رو بخونید

...
ادامه مطلب

پيام هاي ديگران()     link     ۱۳٩۱/٦/٩ - شمیم

اصول و آرمان های جنبش عدم تعهد

در باندونگ اندونزی برای اولین بار رهبران کشورهای آسیایی و افریقایی از جمله مصر، هند، اندونزی و غنا دور هم جمع شدند تا شالوده حرکتی نوین در جهانی را آغاز نمایند که در آن کشورهای کوچک از بیم جنگ و رقابت ابرقدرتها در نگرانی به سر می‌بردند. کنفرانس باندونگ با حضور نمایندگانی از 29 کشور جهان‌سوم تشکیل شد و شرکت‌کنندگان در کنتفرانس سه مسئله عمده را بیش از سایر مسائل مورد بحث و بررسی قرار دادند: استعمارزدایی، بی‌طرفی در جهان تحت رقابت دو بلوک و توسعه اقتصادی، گذشته از استعمارزدایی و توسعه اقتصادی. که اصول باندونگ با آنها شناخته می شد،‌ مسئله دیگر پی‌ریزی حرکت بی‌طرفی در این کنفرانس بود.

 در این کنفرانس اصول ده‌گانه باندونگ، به شرح ذیل به تصویب رسید که امروز از آن به عنوان اصول بنیادین جنبش عدم تعهد یاد می‌شود:

...
ادامه مطلب

پيام هاي ديگران()     link     ۱۳٩۱/٦/٩ - شمیم