شمیم دل
آمریکا و اروپا در مسیر فروپاشی

در مقاله زیر به طور مفصل به بحث فروپاشی آمریکا و اورپا برای علاقمندان قرار داده شده که در صورت تمایل می تونن از ادامه مطلب در جریان کار قرار بگیرن...

یا علی


سران آمریکا بر اساس نظریه پردازی فوکویاما روندهای مقابله با ایدئولوژی و فرهنگ سیاسی شیعه و مقابله با انقلاب اسلامی ایران را با اهداف ممانعت از گسترش آن در کشور های اسلامی طراحی و اجرا نمودند.

روشهای اجرایی این مقابه در چند مرحله سناریونویسی شد:

تلاش آمریکا به بسط هژمونی خود در منطقه با حملات ۱۱ سپتامبر آغاز شد.

طرح ایده خاورمیانه بزرگ باز تعریف چشم انداز ژئوپلیتیک جهانی از سوی ایالات متحده آمریکا به شمار می آید. طرح خاورمیانه بزرگ بر پایه تفسیر و تحلیلی از ماهیت بحران های جامعه عربی در پی آن بود تا طرحی جامع برای گذار کشورهای عربی از توسعه نیافتگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به وضعیت بالاتری از لحاظ شاخص های توسعه و گذار از اقتدار گرایی غالب به سوی نوعی دموکراسی سکولار در حوزه سیاسی ارائه کند و به نوعی جوامع خاورمیانه ای را با الگوی لیبرال دموکراسی مطلوب خود سازماندهی مجدد نماید. این تلاش برای تحمیل نوسازی و دموکراسی از بیرون و به پشتیبانی قدرت و زور از همان ابتدا به عنوان احیای نوعی استعمار قیم مابانه تعبیر شد.

براین اساس، تقسیم جفرافیای سیاسی ایران به چهار کشور، تقسیم عراق به سه کشور، و دموکراسی سازی کشور های خاورمیانه و تغییر در حاکمیت کشورهای سوریه، ایران، لبنان... تقویت و توسعه رژیم صهیونیستی، حذف کامل فلسطین، در دستور کار آمریکا قرارگرفت.

برای تحقق سناریوی فوق صدها برنامه دیپلماسی را در سطح مجامع بین المللی و خاورمیانه اجرا کردند و در ادامه با بهانه های مقابله با تروریست در سال 2001 افغانستان و در سال 2003 به بهانه داشتن سلاح هسته ای عراق را اشغال نمود.

در سال 2006 میلادی با هدف حذف حزب الله لبنان جنگ 33روزه را توسط رژیم صهیونیستی طراحی و اجرا کرد.

در سال 2008 میلادی با هدف حذف حماس جنگ22 روزه را اجرا کرد.

در سال2010 میلادی پس از شکست های متوالی امریکا و ناکام ماندن طرحهای خاورمیانه بزرگ، فرانسیس فوکویاما ابتدا در فوریه 2006 و سپس در سال 2010 رسما نظریه پایان تاریخ خود را پس گرفت و به اشتباه خود اعتراف نمود.(1)

درسال 2011 پدیده عظیم انقلاب های سیاسی در کشور های عربی یکی پس از دیگری بوجود آمد. در تونس، مصر، یمن، لیبی دیکتاتورهای وابسته به آمریکا سرنگون شدند و بیداری اسلامی در سطح کشورها خاورمیانه شکل گرفت. آمریکا نه تنها موفق به ایجاد تحولی در خاورمیانه نشد، بلکه همچنان خود را در کنار اقتدار گرایان ناکارآمدی قرار داد که تجربه اخیر نشان داده تا چه اندازه مورد خشم بوده اند.

در ماه های پایانی سال 2011میلادی جنبش وال استریت در آمریکا و کشور های اروپایی شکل گرفت و هم اکنون در سطح  وسیع این اعترض ها نسبت به  شبکه های حاکمیتی لیبرال دموکراسی و سرمایه داری غرب ادامه دارد.

نتیجه گیری: طبق ضرب المثل معروف در حال حاضر آمریکا باید بگوید: "چه می خواستیم و چه شد؟"

1- پس از گذشت 20 سال از نظریه ی «پایان تاریخ» فوکویاما و  طراحی حاکمیت لیبرال دموکراسی آمریکا برجهان، اکنون نه تنها امریکا نتوانسته به این استراتژی دست پیدا کند، بلکه از نظر دیپلماسی هژمونی بین المللی و اثرگذاری برکشورهای دنیا با شکست مواجه شده است.

2- آمریکا در اجرای طرح خاورمیانه بزرگ نه تنها باشکست کامل مواجه شده، بلکه خاورمیانه اسلامی در حال شکل گرفتن است و جنبش عظیم بیداری اسلامی حکومت های دیکتاتوری و وابسته  به  غر ب وآمریکا را یکی پس از دیگری نابود می کند. به فرموده رهبر معظم انقلاب «در جهان هم اوضاع، اوضاع غریبى است. آمریکا در سیاست خاورمیانه‌اى خودش شکست خورد، در قضیه‌ى فلسطین شکست خورد، در قضیه‌ى عراق شکست خورد..... در این یک سالى که بین دهه‌ى فجر گذشته و امسال هست، ملتهاى منطقه در به زیر کشیدن چهار طاغوت موفق شدند؛ چهار طاغوت خطرناکِ خبیثِ این منطقه به زیر کشیده شدند؛ این خیلى حادثه‌ى مهمى است. یک حادثه‌ى مهم دیگر این است که در تونس و مصر، مردم به اسلام رأى دادند. در مصر حدود هفتاد و پنج درصدِ مردم رفتند پاى صندوقهاى رأى و به گروه‌هاى اسلامى رأى دادند؛ در تونس هم شبیه همین؛ اینها خیلى مهم است. این معنایش این است که همه‌ى تلاشى که آمریکائى‌ها و غربى‌ها و دستگاه‌هاى تبلیغاتى و هالیوود و غیره و غیره از لج جمهورى اسلامى در این سالها انجام دادند براى اینکه اسلام‌هراسى کنند و حکومت اسلامى هراسى کنند، نقش بر آب شده است؛ مردم طرفدار اسلامند».(2)

3- آمریکا با لشکرکشی ناتو به عراق با هزینه 4500 کشته و هزاران مجروح و هزینه های مادی صد ها میلیون دلاری، از عراق خارج شد در حالی که حاکمیت عراق در دست شیعیان است. در این خصوص امام خامنه ای فرمودند: «آمریکائى‌ها میخواستند عراق را مستقیماً خودشان اداره کنند، نتوانستند - ملت عراق ایستاد و نگذاشت - خواستند دولتى دست‌نشانده بیاورند، نتوانستند؛ خواستند با کاپیتولاسیون بمانند، دولت و ملت عراق اجازه ندادند. امروز دولت عراق یک دولت مردمى است، ملت عراق یک ملت زنده و بیدار است؛ و همین موجب شد که آمریکائى‌ها بدون هیچ دستاوردى، آنچه که میخواستند، نشد، از عراق خارج بشوند»(3)

4- آمریکا در جنگ 33 روزه لبنان وجنگ 22 روزه غزه با شکست کامل مواجه شد و حزب الله لبنان وحماس با اقتدار کامل  پیروز منطقه هستند و اسرائیل به انتهای ذلت در طول حیات خود رسیده است. رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «یکى از آثار این حرکتها، ضعف و انزواى رژیم صهیونیستى است؛ که این هم خیلى مهم است. چون رژیم صهیونیستى در این منطقه حقیقتاً غده‌ى سرطانى است و باید قطع بشود و قطع خواهد شد، بنابراین بر اثر این حرکتها دچار ضعف و انزواى بیشتر از همیشه شد. جوانان فلسطینى نشاط پیدا کردند، امید پیدا کردند، به مبارزات خودشان و آینده‌ى خودشان امیدوار شدند. ملتها امیدوار شدند».(4)

5- خیزش های عظیم مردمی مقابله با مستکبرین و حاکمیت لیبرال دموکراسی آّمریکا و غربی در متن ملت های آمریکا و اروپا شکل گرفته و به  فرموده  رهبر معظم انقلاب: «آمریکا دچار ضعف شده است - هم ضعف اقتصادى و مالى، هم ضعف سیاسى- این هم یک واقعیتى است. در قضایاى داخلى هم - که آمریکائى‌ها سعى میکنند این را پنهان کنند- آمریکا دچار ضعف است. نمیخواهند اقرار کنند که دچار ضعفند. میخواهند پنهان کنند. این هم حقوق بشرشان است. اروپا هم همین جور است. اروپا هم دچار ضعف است. غیر از مسائل اقتصادى و مالى و پولى- که اینها ضعفهاى عجیبى است و مردم را خشمگین کرده است- از لحاظ سیاسى هم اروپا امروز دچار ضعف است. این وضع اروپاست. اروپا دچار مشکلات لاینحل اقتصادى است. مردم در اروپا خشمگینند، به مسائل اقتصادى معترضند. من قبلاً هم این را گفته‌ام؛ آن روزى که ملتهاى اروپا بدانند که این وضعیت ضعفى که دچارش شده‌اند، به خاطر دخالت آمریکا و دخالت شبکه‌ى صهیونیستى جهانى است، این اعتراضهاى به خاطر اهداف اقتصادى، تبدیل خواهد شد به یک نهضت عظیم اجتماعى؛ آن وقت است که دیگر باید منتظر دنیاى جدیدى بود و دنیاى جدیدى به وجود خواهد آمد»(5)

در همین رابطه رهبر معظم انقلاب به اعترافات نظریه پردازان غربی استناد نموده و فرمودند: « اتفاقاً بعضى از صاحب‌نظران غربى همین چند روز قبل گفتند که امروز وضع آمریکا و غرب شبیه وضع شوروى سابق در سالهاى اواخر دهه‌ى 80 میلادى است که منجر به سقوط شد. یعنى وقتى یک رژیمى، یک نظامى از لحاظ گفتمان، از لحاظ منطق، در چشم مردم خودش ساقط بشود، دیگر امیدى به بقاى این رژیم نیست»(6)

و این همان وضعیتی است که امام خامنه ای در بیانات اخیر خود فرمودند: « این روسیاه‌هاى بدمحاسبه‌گر خیال میکنند ما امروز در شرائط شِعب ابى‌طالبیم. اینجور نیست. ما امروز در شرائط شِعب ابى‌طالب نیستیم؛ ما در شرائط بدر و خیبریم. ما در شرائطى هستیم که ملت ما نشانه‌هاى پیروزى را به چشم دیده است؛ به آنها نزدیک شده است؛ به بسیارى از مراحل پیروزى، با سرافرازى دست پیدا کرده است »(7)، این  به این  معناست که بیانات امام خمینی (ره) در حال تحقق یافتن است. این بزرگ مرد تاریخ فرمودند: «من با اطمینان می گویم اسلام ابرقدرت ها را به خاک مذلت می نشاند، اسلام موانع بزرگ داخل و خارج محدوده خود را یکی پس از دیگری برطرف و سنگرهای کلیدی جهان را فتح خواهد کرد».(8)

و به همین دلیل است که آمریکا در آستانه انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی مانند مار زخم خورده به خود میپیچد و خود را به هر دری  می زند و تمام توان خود را برای ضربه زدن به ایران اسلامی آماده کرده است. و با صدها روش تحریم اقتصادی، ایران هراسی، تحریم انتخابات، به وجود آوردن فتنه به وسیله عمال داخلی خود و با تهدید نظامی قصد  به ستوه آوردن ملت خستگی ناپذیر ایران را دارد. در این رابطه رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «به خاطر اینکه خود این تهدیدها نشان‌دهنده‌ى عجز آمریکا از مقابله‌ى منطقى و مقابله‌ى گفتمانى است؛ یک گفتمانى در مقابل گفتمان جمهورى اسلامى ندارند؛ نمیتوانند در میدان مقابله‌ى فکرى و منطقى، براى خودشان غلبه‌اى ایجاد کنند؛ مجبور میشوند توسل به زور و تشبث به زور بکنند. این معنایش این است که آمریکا جز زور، هیچ منطقى ندارد؛ جز خونریزى، هیچ راهى براى پیشبرد خود ندارد. این، اعتبار آمریکا را بیش از آنچه که تاکنون شکسته است، در چشم ملتها و در چشم ملت خودش خواهد شکست؛ این همان چیزى است که سرنوشت رژیمها را معین میکند. آن رژیمى، آن نظامى که اعتبارش در چشم مردم خودش بشکند، سرنوشتش معلوم است؛ مثل رژیم شوروى سابق»(9)

«لذا هرچه تهدید کنند، به ضررشان است. البته آنها و دیگران بدانند - میدانند هم - که ما هم در برابر تهدید به جنگ و تهدید به تحریم نفتى، تهدیدهائى داریم که در وقت خودش، آن وقتى که لازم باشد، ان‌شاءاللَّه اعمال خواهد شد».(10)

آری آمریکا و اروپا در مقابل گفتمان جمهوری اسلامی ایران وگفتمان شیعی شکست خورده اند و روزهای پایانی اضمحلال خود را می گذرانند.

الیس الصبح بقریب(11)

پی نوشت ها:

1- مقاله فوکویاما با عنوان پس از نو محافظه گرایی چاپ شده در نیویورک تایمز: 19 فوریه 2006 قابل دسترسی در آدرس:  httP://www.liberaldemocrat-ir.com

2- بیانات امام خامنه ای (مدظله العالی) در خطبه های نماز جمعه تهران تاریخ14/11/1390  

3- 4- 5- 6- 9- 10 همان منبع

7- بیانات امام خامنه ای (مدظله العالی) در دیدار با مردم قم 19/10/1390

8- صحیفه نور، ج 20، ص 118

11- سوره مبارکه هود آیه 81

...

پيام هاي ديگران()     link     ۱۳٩٠/۱٢/۱ - شمیم