شمیم دل
همه چیز درباره عدم تعهد

امید بستن به شمال خطا است، نگاه به شرق و غرب بى‌ثمر است. باید به آسمان، به قلّه‌هاى رفیع معنویّت و ارزشهاى الهى چشم بدوزیم. بگذاریم این جنبش که به بهاى فداکاریها و تلاشهاى صادقانه‌ى انسانهاى بزرگ از جهان سوم و در نتیجه‌ى رنجهاى عظیم بشرى بنا شده مبیّن حقّ و عدالت، مشوق ایستادگى در مقابل ظلم و جنایت و برقرارکننده‌ى صلح و معنویّت باشد.
                 امام خامنه ای در زمان ریاست جمهوری، بیانات درهشتمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در سال ۱۳۶۵
 
1 . معرفی

همه ما می دانیم مارکسیسم که ادعای تقابل با کاپیتالیسم را داشت بعد از ظهور، کم کم در کشورهای اروپای شرقی رواج پیدا کرد. این موضوع باعث شد تا اختلاف بین اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا جدی تر شده تا آنجا که در جنگ جهانی دوم و همچنین بعد از آن در جنگ سرد این دو ابر قدرت در مقابل یکدیگر قرار گرفتند. البته وقتی بعد از این کشورهای دیگری نیز در راستای منافع خود برای رسیدن به اهدافشان در سایه این ابر قدرتها به جانبداری از هرکدام پرداختند دو جبهه وسیع تر به نام بلوک غرب یعنی کشورهای حامی لیبرالیسم و بلوک شرق یعنی کشورهای حامی سوسیالیسم شکل گرفت.

اما در این میان کشورهایی نیز بودند که اصول و اهدافشان با منافع هیچ کدام از این دو جبهه استعماری منطبق نمی شد، در نتیجه این گروه از کشورها تصمیم به تشکیل گروه جدیدی گرفتند تا بتوانند به وسیله آن موضع خود را در مورد این دو بلوک به طور وسیع تری اعلام کرده و اصول و اهداف خود را بین المللی کنند.براین اساس جنبش عدم تعهد (NAM) به عنوان بزرگ‌ترین ندای جمعی استقلال‌طلبی سیاسی، نظامی و اقتصادی کشورهای مستقل جهان در سال  1961میلادی و در دوران جنگ سرد پایه‌گذاری شد.

2 . دلایل بوجود آمدن جنبش عدم تعهد

ادامه مطلب .... رو بخونید


2 . دلایل بوجود آمدن جنبش عدم تعهد

«جنبش کشور‏های غیر متعهد(NAM)، جنبش عدم انسلاک یا جنبش عدم تعهددر سال 1961 میلادیبرابر با 1340شمسی در اوج جنگ سرد و فضای دوقطبی بین غرب و شرق با هدف وحدت میان کشورهایی که نه در اردوگاه کمونیسمو نه در اردوگاه سرمایه داری(امپریالیسم)، قرار داشتند، تشکیل شد.»

این جنبش رفته رفته به عنوان یک تشکل مهم بین‌المللی مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که یکی از مجموعه‌های تأثیرگذار برروند تحولات جهان طی چند دهه اخیر شده است. جنبش عدم تعهد از همان ابتدای تشکیل به مثابه نشانه‌ای از پایان دوران استعمار، اعلام مخالفت با پذیرش سلطه قدرتهای بزرگ و تریبونی آزاد برای اعلام نظرات و مواضع کشورهای جهان‌سوم و در حال توسعه بود و عضویت در آن به منزله دست‌یابی به استقلال سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به شمار می‌آمد.»

«گام اصلی و اولیه تشکیل جنبش عدم تعهد در کنفرانس آسیا ـ آفریقا در باندونگ اندونزی در آوریل 1995 میلادی برداشته شد که طی آن 29 نفر از سران کشورهایی که عمدتا از نسل قبلی کشورهای استعمار شده به حساب می‌آمدند با هدف تعیین و ارزیابی مسائل جهانی در اندونزی گردهم آمدند.

سال 1960، در اثر نتیجه حاصله از کنفرانس باندونگ، کشورهای عضو جنبش در خلال پانزدهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصمیم‌ به گسترش اعضا گرفتند و در همان سال 17 کشور جدید آفریقایی و آسیایی به عنوان عضو جدید پذیرفته شدند.
نقش اصلی در این فرآیند را رهبران برخی کشورها از جمله جمال عبدالناصر رییس‌جمهور مصر، جواهر لعل نهرو نخست‌وزیر هند، احمد سوکارنو رهبر استقلال اندونزی، یوسیب بروز تیتو رهبر یوگسلاوی و قوام نکرومه رهبر غنا ایفا کردند.


شش سال پس از کنفرانس باندونگ، کشورهای عضو جنبش عدم تعهد یک مبنای وسیع‌تر جغرافیایی را در اولین کنفرانس سران در بلگراد در سپتامبر 1961 بنا نهادند.

در این کنفرانس 26 کشور افغانستان، الجزایر، یمن، میانمار، کامبوج، سریلانکا، کنگو، کوبا، قبرس، مصر، اتیوپی، غنا، گینه، هند،‌اندونزی، عراق، لبنان، مالی، مراکش، نپال، عربستان سعودی، سومالی، سودان، سوریه، تونس و یوگسلاوی شرکت کردند.

بنیانگذاران جنبش عدم تعهد ترجیح دادند برای جلوگیری از الزامات بروکراسی یک سازمان، این تشکل را به عنوان جنبش معرفی کنند.
شاید بتوان مهمترین دلایل بوجود آمدن جنبش عدم تعهد را مساوی با اهدافی دانست که اعضای این جنبش تصمیم به رسیدن به آنها گرفتند و ایناهداف عبارت بودند از: حق تعیین سرنوشت، حاکمیت و استقلال ملی، عدم ‌الحاق به پیمان‌های نظامی چندجانبه، استقلال عمل کشورهای عضو در مقابل نفوذ بلوک‌بندی‌های سیاسی قدرت‌های بزرگ، مبارزه با امپریالیسم، نفی نژادپرستی و اشغال خارجی، دموکراتیزه‌کردن روابط بین‌الملل و همکاری اقتصادی بر اساس اصل برابری در حاکمیت.در واقع روح اصلی اهداف بنیانگذاران جنبش عدم تعهد، نفی سلطه قدرت‌های سلطه‌گر و مبارزه با بی‌عدالتی در نظام بین‌الملل بوده است.»

3 . اعضای جنبش عدم تعهد
 
افغانستان،آنگولا،آنتیگواوباربودا،جمهوری آذربایجان ،باهاما، بحرین، بنگلادش، باربادوس، بلاروسبلیزبنین بوتان،  بولیوی، بوتسوانا، میانمار، برونئی، بورکینافاسو، بروندی، کامبوج ،کامرون ،کیپورد، جمهوری آفریقای مرکزی ،چادشیلی، کلمبیا ،کومور،جمهوری کنگو،ساحل عاج، کوبا،جمهوری دموکراتیک کنگو، جیبوتی، دومینیکا، جمهوری دومینیکن،اکوادور، گینه استوایی، اریتره،اتیوپی،فیجی ،گابون، گامبیا،غنا، گرنادا، گوآتمالا، گینه، گینه بیسائو، گویان، هائیتی، هندوراس ازجمله اعضای این جنبش هستند.

ایران، هند، مصر ، مالزی،اندونزی، کوبا،عراق و الجزایر از جمله اعضای قدیمی و تاثیر گذار جنبش عدم تعهد به شمار می روند.با توجه به تحولات بیداری اسلامی حضور کشورهایی همچون تونس، بحرین،لیبی در کنار کشور مصر حایز اهمیت است.

جامائیکا، اردن،کنیا، کویت، لائوس ،لبنان، لسوتو، لیبریا، ماداگاسکار، مالاوی، مالدیو، مالی،موریتانی،موریس،مغولستان،مراکش،موزامبیک،نامیبیا،نپال،نیکاراگوئه، نیجر، نیجریه ،کره شمالی ،عمان ،پاکستان ،فلسطین ،پاناما، پاپوآ گینه نو ،پرو، فیلیپین، قطر ،روآندا ،سنت لوسیا، سنت کیتس و نویس، سنت وینسنت و گرنادین‌ها، سائوتومه و پرینسیپ ،عربستان سعودی،سنگال ،سیشل، سیرا لئون، سنگاپور

،سومالی،آفریقای جنوبی،سری‌لانکا ، سودان، سورینام، سوازیلند، سوریه، تانزانیا،تایلند، تیمور شرقی،توگو،ترینیداد و توباگو،ترکمنستان، اوگاندا، امارات متحده عربی، ازبکستان،وانواتو، ونزوئلا،ویتنام، یمن، زامبیا ،زیمباوه از دیگر اعضای جنبش عدم تعهد هستند.

آرژانتین، ارمنستان ،بوسنی و هرزگوین، برزیل،چین، کستاریکا،کرواسی، قبرس، السالوادور، قزاقستان، قرقیزستان ،مکزیک ،مونته‌نگرو، هلند، پاراگوئه ، لهستان، روسیه ، صربستان،اوکراین ،اروگوئه از اعضای ناظر جنبش محسوب می شوند

...

پيام هاي ديگران()     link     ۱۳٩۱/٦/٩ - شمیم