شمیم دل
مذمت دروغگویی در آیات و روایات

مذمت دروغگویی در آیات و روایات:

دروغ قبیح ترین و بدترین گناهان و خبیث ترین و زشت ترین عیبهاست.همچنین منشا بسیاری از اشتباهات ، خطاها و گناهان دروغ می باشد و اهمیت این موضوع تا جایی است که دورغ گو دشمن خدا شناخته می شود. دروغ از موارد کم اهمیت شروع شده و بعضا با دروغ گفتن جان شخصی به خطر می افتد و یا بعضا باعث ریخته شدن آبروی مومنی می گردد. آیات و روایات ذیل در زمینه دروغ گفتن و مذمت آن گفته شده که به آن می پردازیم.


خداوند سبحان می فرماید: إِنَّما یَفْتَرِی الْکَذِبَ الَّذینَ لا یُؤْمِنُونَ بِآیاتِ اللَّهِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْکاذِبُونَ (105)نحل

دروغ را کسانی می سازند که ایمان ندارند، و همچنین می فرماید:

َفأَعْقَبَهُمْ نِفاقاً فی‏ قُلُوبِهِمْ إِلى‏ یَوْمِ یَلْقَوْنَهُ بِما أَخْلَفُوا اللَّهَ ما وَعَدُوهُ وَ بِما کانُوا یَکْذِبُونَ (77) توبه خداوند به سزای آن خلف وعده ای که با خدا کردند و برای آن دروغهایی که می گفتند در دلشان تا روزی که به پیشگاه او می روند نفاق افکند.

از رسول اکرم صلی الله علیه و آله پرسیده شد که:

آیا ممکن است مومن ترسو باشد؟ فرمود: آری

آیا ممکن است مومن دروغگو باشد؟ فرمودند: نه  علم اخلاق ، ترجمه کتاب جامع السعادات- 426

همچنین از ایشان منقول است که:

ویل للّذی یحدّث فیکذب فیضحک به القوم ویل له، ویل له

وای برا آن کسی که سخن به دروغ بگوید که کسانی دیگر به آن بخندند. وای بر او !وای بر او!(نهج الفصاحه 307

همچنین امام باقر علیه اسلام می فرمایند: خداوند متعال برای بدی های قفل هایی قرار داده و کلید این قفلها شراب است و دروغ بد تر از شراب است.

امام صادق علیه السلام می فرماید: ُ إِنَّ الْکَذِبَةَ لَتُفَطِّرُ الصَّائِمَ قُلْتُ وَ أَیُّنَا لَا یَکُونُ ذَلِکَ مِنْهُ قَالَ لَیْسَ حَیْثُ ذَهَبْتَ إِنَّمَا ذَلِکَ الْکَذِبُ عَلَى اللَّهِ وَ عَلَى رَسُولِهِ وَ عَلَى الْأَئِمَّةِ ع

یک دروغ روزه روزه دار را می گشاید.

 

و حدیثی از امام حسن عسگری است که می فرماید : وَ قَالَ الْإِمَامُ الزَّکِیُّ الْعَسْکَرِیُّ ع جُعِلَتِ الْخَبَائِثُ کُلُّهَا فِی بَیْتٍ وَ جُعِلَ مِفْتَاحُهَا الْکَذِب علم اخلاق جلد 2 صفحه 427

همه پلیدی ها در خانه ای نهاده شده و کلید آن خانه با دروغ است.

دروغ مفتاح هر شر و فساد و کلید دشمنی و عناد است نشان می دهد که شخص با از دست دادن شهامت اخلاقی مغلوب عضویت زشت سیرتهای هوای نفس گردیده و هوای نفس بر او غلبه پیدا نموده است. غالب جنایانت و شرارت ها از دروغ آغاز می شود و تمام سیئات و گناهان با آن پایان می پذیرد و هسته مرکزی زشتی ها و ناپسندی ها را دروغ تشکیل می دهد.

آیات و روایات فوق تنها بخش کوچکی از موارد در خصوص دروغ می باشد که به اجمال به آن پرداخته شد. شاید علت کثرت احادیث و روایات در این خصوص به این علت می باشد که دروغ سرچشمه گناهان است و اگر بتوان جلو دروغگویی را گرفت خیلی از جرمهای دیگر نیز در جامعه رواج پیدا نخواهد کرد.

بسیاری از دورغ ها بر پایه تبرئه شدن از سایر گناهان ، امورات و ... می باشد و زمانی که کسی بخواهد دروغ نگوید ناچار است که کارهای غلط و اشتباه هات دیگر را نیز مرتکب نشود.

کسی که بخواهد دروغ نگوید و بر این امر اسرار داشته باشد بسیاری از گناهان دیگر مانند تکبر ، تهمت ، غیبت و ... نیز تا حدودی کاهش خواهد یافت.

...

پيام هاي ديگران()     link     ۱۳٩٠/۸/٤ - شمیم