شمیم دل
پهباد یا RQ.170

معرفی پهباد یا RQ.170 به صورت کامل

 

تسخیر RQ.170 یا پهپاد توسط سپاه ایران

پهپاد”‌ واژه ای است که برای هواپیماهای بدون سرنشین تعریف شده و مخفف “پرنده هدایت پذیر از دور” است که از حروف اول کلمات مذکور ساخته شده است.

برخی از  ویژگی‌های پهپاد آمریکایی از نظر رابرت بر، افسر امنیتی سابق سیا به شرح ذیل می باشد:

 این هواپیماهای تجسسی از پرتونگاری حرارتی، انواع دوربینهای پیشرفته که در عملیات ابیت آباد علیه مخفیگاه اسامه بن لادن استفاده شد بی نظیر می باشد .  دوربینها بسیار بسیار دقیق هستند و تصاویر سه‌بعدی تولید می‌کنند. این هواپیماها می‌توانند در ارتفاع 5 هزار پایی پرواز کنند که آن‌ها را از تیر رس آتش‌بارهای ضدهوایی دور نگه می‌دارد. من تصور می‌کنم ایرانی‌ها بتوانند از آن بهره برداری کنند. این شکار به آن‌ها اجازه می‌دهد آنچه را ما از آسمان رصد می‌کنیم، ببینند.

ادامه مطلب رو حتما بخونید.....


آمریکا و غرب برای تعقیب برنامه هسته‌ای ایران به این هواپیما نیاز دارند. بدون آن‌ها ایران برای ما تنها یک سیاهچاله تاریک خواهد بود. دولت هیچ چیزی را تأیید نخواهد کرد اما این روشی است که امروزه برای جاسوسی انجام می‌شود، با هواپیماهای بدون سرنشین، با دوربین‌های از راه دور و با شنود مکالمات.

اسکات شین روز ۱۷ آذر ۱۳۹۰ (۸ دسامبر ۲۰۱۱) در نیویورک تایمز از قول دنیس گورملی، کارشناس موشکی و هواپیماهای بدون سرنشین در دانشگاه پیتسبورگ، نوشت:

«زیر نظر گرفتن ایران کار تازه ای نیست: ماهواره های امریکا سال هاست بر روی تاسیسات هسته ای، پایگاه های موشکی و دفاعی ایران تنظیم شده اند. اما هواپیمای RQ-170  که می تواند در ارتفاع ۵۰ هزار پایی پرواز کند، در راستای این تلاش ها از اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا در حالی که یک ماهواره در حال چرخش می تواند فقط چند دقیقه مکانی را تحت نظر بگیرد، یک هواپیمای بدون سرنشین می تواند به آهستگی حرکت و ساعت ها تصویر تهیه کند و در نتیجه می تواند سرنخ های مهمی به کاری که در حال انجام است، تجهیزات استفاده شده و میزان نیروی کار تهیه کند». این هواپیما بخشی از تجهیزات جاسوسی فوق مدرن سیا علیه ایران بوده است. «کارشناسان می گویند این هواپیماهای بدون سرنشین علاوه بر تصاویر ویدئویی،‌ تجهیزات و سنسورهای رهگیری خاصی دارد که قادر است حتی میزان اندکی از ایزوتوپ های رادیواکتیو و دیگر مواد شیمیایی را تشخیص داده و تحقیقات هسته ای را برملا کند».علاوه براین، یک منبع دیگر هم تایید کرده این هواپیما برای دولت امریکا از ماهواره های جاسوسی مهم تر است. جان پایک، مدیر اجرایی سازمان امنیت جهانی روز جمعه ۱۸ آذر به تام واندن بروک نویسنده روزنامه نیویورک تایمز گفته است: «هواپیماهای بدون سرنشین قادر به اجرای عملیات شناسایی ۲۴ ساعته اند که از عهده ماهواره ها بر نمی آید»

در اختیار داشتن این هواپیمای جاسوسی به این معنی است که ایران شیوه‌های مدرن جاسوسی سازمان سیا آمریکا را در اختیار خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری حیات ، مهدی‌محمدی کارشناس مسائل استراتژیک و بین الملل در برنامه "دیروز،امروز، فردا" در خصوص بازتاب‌های در اختیار گرفتن پهپاد آمریکایی توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: بازتاب‌های گوناگون این رویداد از چند روز قبل آغاز شده است و با رونمایی این پهپاد و بخش تصاویر آن این بازتاب‌ها شدیدتر خواهد شد.وی گفت: اصلی‌ترین اتفاقی که رخ داده است این است که آمریکایی‌ها متوجه شده‌اند یک هواپیمای فوق مدرن که تنها در اختیار سازمان سیا قرار داشت و حتی پنتاگون به آن دسترسی نداشت و ارتش آمریکا از ماموریت‌های آن بی‌خبر است، به صورت کاملاً سالم در اختیار ایران قرار گرفته است. این کارشناس مسائل استراتژیک افزود: این به معنی آن است که ایران با ابتکار عمل عملیاتی توانسته به طور سالم به زمین بنشاند. زیرا اگر این هواپیما دچار نقص فنی شده بود و یا سقوط کرده بود با توجه به اینکه سطح پرواز بسیار بالایی دارد حتما صدها تکه می‌شد. بنابراین اینکه دیدیم این هواپیما سالم است به این معنی است که قطعا سقوط نکرده است بلکه به زمین نشانده شده است.محمدی ادامه داد: از سویی فناوری‌های ویژه‌ای در این هواپیما به کار رفته است که در اختیار داشتن آن توسط ایران، آمریکا را با خطر امنیت ملی مواجه کرده است.

وی افزود: فناوری‌های این هواپیما از جمله فناوری لیزری عکسبرداری، موتور هواپیما و خاصیت ضد رادار این هواپیما که با جنگنده‌های F35 آمریکایی برابری می‌کند و انبوه دیگری از فناوری‌های الکترونیکی و ایرودینامیکی است.این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: در اختیار داشتن این هواپیما به این معنی است که ایران شیوه‌های مدرن جاسوسی سازمان سیا آمریکا را در اختیار خواهدداشت.محمدی افزود: من تصور می‌کنم در ابتدای راه قرار داریم و آمریکایی‌ها بحران‌های بسیار متعددی را خواهند داشت. مخصوصا اینکه ایران اقدام عملیات مهندسی معکوس و یا به اشتراک گذاری فناوری این هواپیما با برخی کشورهای دیگر را آغاز کند حتما آمریکایی‌ها دچار بی‌سابقه ترین بحران اطلاعاتی خودشان ظرف یک دهه گذاشته خواهند شد.وی در پاسخ به این سؤال که بعد از پخش تصاویر پهپاد در ایران، واکنش آمریکایی‌ها به چه صورت خواهد بود گفت: آمریکایی‌ها دچار یک بن بست هستند. این هواپیما در آسمان ایران شکار شده است بنابراین این به معنای نقض کلیه مقررات بین‌المللی است. لذا ایران نه تنها حق دارد که این هواپیما را در اختیار بگیرد و نگه بدارد بلکه حتی حق مقابله به مثل هم برای ایران وجود دارد. یعنی اینکه ایران می‌تواند علیه پایگاه‌های آمریکا در منطقه و حتی نسبت به خاک آمریکا مقابله به مثل کند.این کارشناس مسائل استراتژیک در خاتمه اضهار داشت: من تصور می‌کنم مهمترین کاری که آمریکایی‌ها در شرایط فعلی انجام خواهند داد این است که تلاش کنند یک راهکار حقوقی ودیپلماتیک برای برگردان این هواپیما پیدا کنند اما به دلیل نقض مقررات بین‌المللی این مسیر هم میسر نخواهند بود.

 

این هواپیمای بدون سرنشین ساخت شرکت هواپیماسازی "لاکهید مارتین" آمریکاست. از این هواپیما در عملیات ارتش آمریکا در افغانستان استفاده می شود.بر اساس گزارشهای رسانه ها، میان این هواپیمای جاسوسی و مدلهای پیشین آن از جمله هواپیمای "آر کیو - سه دارک استار" RQ-3 DarkStar شباهتهایی وجود دارد.این هواپیما از نوع هواپیماهای بدون دم است که از فناوری "بال پرنده" استفاده می کند. در قسمت بالای هر بال این هواپیما برآمدگی هایی وجود دارد که به احتمال زیاد محل نصب حسگرهای ارتباط ماهواره ای موسوم به "ست کام" SATCOM است.تا کنون جزئیات بسیار کمی از مشخصات هواپیماهای بدون سرنشین نیروی هوایی آمریکا منتشر شده است، اما کارشناسان فاصله دو سر بال این نوع هواپیماها (از انتهای یک بال تا انتهای بال دیگر) را حدود بیست تا بیست و هفت متر برآورد کرده اند.نام اختصاری "آر کیو" به معنای آن است که این هواپیما هیچ نوع سلاحی را حمل نمی کند.پیشتر در سال دو هزار و هفت عکسی ناواضح از این هواپیمای خاکستری رنگ نزدیک پایگاه هوایی قندهار منتشر شد که مقامات نیروی هوایی آمریکا صحت آن را تایید کردند. از آن زمان به بعد این هواپیما به علت ماهیت مرموز و همچنین عکس ناواضح منتشر شده از آن "هیولای قندهار" لقب گرفت. بر اساس اعلام مقامات نیروی هوایی آمریکا، هواپیمای بدون سرنشین "آر کیو - یکصد و هفتاد سنتینل" قرار نیست جایگزین هواپیماهای بدون سرنشین "ام کیو - یک پردتور" MQ - 1 Predator یا هواپیمای "ام کیو - نه ریپر" MQ - 9 Reaper شود که در حال حاضر در نیروی هوایی آمریکا از آنها استفاده می شود.


نیروی هوایی آمریکا از ماه دسامبر سال دو هزار و نه هیچ بیانیه یا خبری را درباره "آر کیو - یکصد و هفتاد سنتینل" منتشر نکرده است. بر اساس برآوردهای انجام شده، این هواپیما تنها یک موتور دارد و وزن آن در زمان برخاستن از باند بیشتر از سه هزار و هشتصد و پنجاه کیلوگرم برآورد شده است.از تفاوتهای طراحی این هواپیما با سایر هواپیماهای بدون سرنشین دیگر باید به نداشتن چندین ویژگی مشترک در اکثر هواپیماهای رادارگریز اشاره کرد؛ از جمله برآمدگی درهای محفظه محل استقرار چرخها و همینطور لبه های تیز حمله بالها. ساختار بال این هواپیما نیز خمیده است و اگزوز موتور توسط بالها پوشانده نمی شود.همچنین بر اساس برآوردهای انجام شده، حداکثر ارتفاع پروازی این هواپیما حدود پنجاه هزار پا (تقریبا پانزده هزار و دویست متر) است.موتور استفاده شده در این هواپیما نیز به احتمال زیاد از نوع موتور "تی اف - سی و چهار" TF34 ساخت شرکت "جنرال الکتریک" است.کارشناسان بر این باورند که حسگرهای این هواپیما از نوع "الکتریکی - نوری / مادون قرمز" است و از سامانه راداری "آسا" AESA به معنای "آرایه فعال جاروی الکترونیکی" استفاده می کند. این رادار در داخل بدنه اصلی هواپیما تعبیه شده است. همچنین دستگاههای ارتباط اطلاعاتی این هواپیما نیز روی برامدگی های بال قرار دارد. برخی دیگر از کارشناسان نیز عقیده دارند در برامدگی های شکم و بالهای این هواپیما فضایی تعبیه شده است که می توان مواد منفجره را در آن جاسازی کرد و بدین ترتیب از هواپیمای مذکور در عملیات جنگی یا جنگهای الکترونیک نیز بهره برد.

مرکز کنترل هواپیماهای "آر کیو - یکصد و هفتاد سنتینل" در "اسکادران سی ام جاسوسی" نیروی هوایی آمریکا -مستقر در فرودگاه تونوپا در نوادای آمریکا- قرار دارد. این مرکز از اول سپتامبر سال دو هزار و پنج آغاز به کار کرده است.کارشناسان بر این باورند که اعزام این هواپیما به افغانستان در حالی که نیروهای طالبان هیچ نوع راداری در اختیار نداشتند تنها یک معنا داشت: جاسوسی در پاکستان یا ایران.روزنامه "جونگ آنگ" کره جنوبی پیشتر در ماه دسامبر سال دو هزار و نه در گزارشی نوشت هواپیمای بدون سرنشین "لاکهید مارتین آر کیو - یکصد و هفتاد سنتینل" نخستین پرواز آزمایشی خود را در این کشور انجام داد. بر اساس این گزارش، پروازهای آزمایشی هواپیمای مذکور در کره جنوبی چند ماه به طول انجامید. همچنین در این گزارش آمده است هدف از طراحی هواپیمای مذکور، جایگزینی آن با هواپیماهای جاسوسی "لاکهید یو - دو" Lockheed U-2 بود. کارشناسان عقیده دارند هدف از اعزام این هواپیما به کره جنوبی جاسوسی از برنامه موشکهای بالستیک کره شمالی بود.رسانه ها در ماه اوت سال دو هزار و ده گزارش دادند این هواپیمای بدون سرنشین آمریکا به قابلیت تصویربرداری مجهز شده است. از جمله عملیاتی که توسط این هواپیماها انجام شد می توان به پروازهای متعدد بر فراز پاکستان با هدف جاسوسی از عمارت محل اختفای بن لادن در "ابوت اباد" اشاره کرد. در شامگاه روزهای اول و دوم ماه مه سال دو هزار و یازده یعنی زمان کشته شدن بن لادن نیز پرواز این هواپیما دست کم یک بار در منطقه مشاهده شد.این هواپیما تصاویر مربوط به حمله نیروهای آمریکایی را به خانه بن لادن به صورت زنده برای باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و مشاوران امنیتی وی مخابره می کرد.از دیگر کاربردهای هواپیمای "آر کیو - یکصد و هفتاد سنتینل"، استراق سمع ارتباطات بیسیم ارتش پاکستان در منطقه ابوت اباد در زمان انجام عملیات مذکور بود.

...

پيام هاي ديگران()     link     ۱۳٩٠/٩/۱٩ - شمیم